enrutat
Баш бит / Конгресс турында / Структура / БӨТЕНДӨНЬЯ ТАТАР КОНГРЕССЫ МИЛЛИ ШУРАСЫ
БӨТЕНДӨНЬЯ ТАТАР КОНГРЕССЫ МИЛЛИ ШУРАСЫ

БӨТЕНДӨНЬЯ ТАТАР КОНГРЕССЫ МИЛЛИ ШУРАСЫ

  1. Абдуллин Рөстәм Шәкүр улы – Ерак Көнчыгыш татарлары конгрессы рәисе.
  2. Әбләзов Камил Алим улы — Сарытау өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
  3. Акҗегетов Бәкер Госман улы – “Пенза өлкәсе татар милли-мәдәни мохтарияте” Төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе.
  4. Акчурин Ренат Сулейманович – Россия медицина фәннәре академиясенең Мясников исемендәге клиник кардиология институтының йөрәк-кан тамырлары бүлеге җитәкчесе, Татарстан Республикасы фәннәр Академиясенең шәрәфле әгъзасы (Мәскәү).
  5. Алимбаев Тамир Алимбай улы – Омск шәһәре татар милли-мәдәни мохтарияте иҗтимагый оешмасы рәисе.
  6. Әминов Илшат Юныс улы – “Яңа гасыр” Телерадиокомпаниясенең генераль директоры, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты.
  7. Атик Али — Финляндия Ислам җәмгыяте мәхәлләсе рәисе (Хельсинки шәһәре, Финляндия).
  8. Әхмәтшин Равил Кәлимулла улы — Татарстан Республикасы
    Премьер-министры урынбасары, Татарстан Республикасының Россия Федерациясендәге тулы вәкаләтле вәкиле.
  9. Вәгыйзова Венера Васыл кызы – «Татарлар Дойчланд» Мәдәниара интеграцион үзәге рәистәше (Германия).
  10. Валиев Разил Исмәгыйл улы — Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли  мәсьәләләр комитеты рәисе.
  11. Валиева Лилия Кадырҗан кызы – “Бельгия татарлары” Берлеге җитәкчесе.
  12. Галимов Айдар Гани улы – Татарстан Республикасының халык артисты.
  13. Галимов Фәнир Гыйльметдин улы – “Бөтенроссиятатар авыллары” иҗтимагый оешмасы рәисе.
  14. Ганиев Рөстәм Мәҗит улы — Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитетының Түбән Кама бүлеге җитәкчесе.
  15. Ганиев Эдуард Әнвәр улы — Иске Кулаткы районы муниципаль берәмлек башлыгы.
  16. Гәрәев Әмир Гыймадислам улы — Новосибирск өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте президенты.
  17. Гәрәев Мәхмүт Әхмәт улы — Армия генералы, хәрби фәннәр һәм тарих фәннәре докторы.
  18. Гыйбатдинов Фәрит Абдулла улы — “Чуашстан Республикасының милли-мәдәни татар автономиясе” иҗтимагый оешмасы рәисе.
  19. Гыйльметдинов Илдар Ирек улы — Федераль татар милли-мәдәни мохтарияте советы рәисе, Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутаты, Дәүләт Думасы Милләтләр эше комитеты рәисе.
  20. Гыйләҗев Искәндәр Аяз улы — Татарстан Фәннәр академиясенең Татар энциклопедиясе һәм төбәкне өйрәнү институты директоры.
  21. Гобәйдуллина Сания Әсхәт кызы – РСФСРның атказанган сәнгать эшлеклесе (Германия).
  22. Дебердеев Казым Шагазан улы – «Партнер-Татарстан» Сәүдә Компаниясенең генераль директоры (с. Урта Әләзән).
  23. Егоров Иван Михаил улы — «Ак Барс» холдинг компаниясенең генераль директоры, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты, Татарстан Республикасы керәшеннәре иҗтимагый оешмасы рәисе.
  24. Жехтунова Гөлзәлинә Заһит кызы – Ида-Вирумаа татар мәдәнияте Җәмгыяте идарәсе әгъзасы (Эстония).
  25. Зәбиров Руслан Рамил улы — Ырынбур өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
  26. Заһидуллина Дания Фатыйх кызы — Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясе вице-президенты.
  27. Зәйдуллин Ркаил Рафаил улы – шагыйрь, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
  28. Закиров Ринат Зиннур улы — Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты рәисе, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты, “Казан” Милли мәдәният үзәге рәисе.
  29. Зиннуров Ирек Хәйдәр улы — Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутаты, Бәйсез Дәүләтләр Бердәмлеге эшләре, Евразия интеграциясе һәм милләттәшләр белән элемтә буенча Россия Федерациясе Дәүләт Думасы комитеты әгъзасы.
  30. Исхаков Дамир Мәүләви улы — БТК татар конгрессы бюросы әгъзасы, Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитетының этно мониторинг Үзәге җитәкчесе, тарих фәннәре докторы.
  31. Канюкаев Фәхретдин Бәдретдин улы «Дуслык» Самара региональ иҗади-иҗтимагый оешмасы президенты.
  32. Кәримов Тәуфыйк Әкрам улы– Бөтендөнья татар конгрессы Милли Шурасы рәисенең урынбасары, Казакъстан Республикасы татар һәм башкорт Конгрессы рәисе.
  33. Колесникова Лена Рәфыйк кызы — Чиләбе өлкәсе татарлары конгрессы Башкарма комитеты рәисе.
  34. Кузнецовас Таирас Сергей улы – Литва Республикасында Бөтендөнья татар конгрессы вәкиле.
  35. Локманов Алик Харис улы — Бөтендөнья татар конгрессының Башкортостан Республикасындагы вәкиле.
  36. Локманов Юнис Халит улы – “Санкт-Петербург һәм Ленинград өлкәсендәге татар җәмәгатьчелеге”нең Төбәкара мәдәни-агарту иҗтимагый оешмасын гамәлгә куючы.
  37. Мансуров Зиннур Мөзип улы – шагыйрь, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
  38. Миңнәхмәтов Җәүдәт Мидехәт улы – “Татарча көрәш” Бөтенроссия көрәш федерациясе Президенты, “Татарстан Республикасында газлаштыру, энергияне саклау технологияләре һәм инженер челтәрләрен үстерү» Фонды директоры.
  39. Миңнуллин Роберт Мөгаллим улы – шагыйрь, журналист, поэт, журналист, сәяси эшлекле, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
  40. Миргалиева Зилә Дамир кызы – «Мирас» татар милли-мәдәни төбәге иҗтимагый оешмасы җитәкчесе, Оптиматек компаниясен оештыручы (Канада).
  41. Мөслимов Ильяс Булат улы – эшмәкәр-меценат, җәмәгать эшлеклесе.
  42. Мөхәммәтҗанов Рафаил Рәфкать улы – Нижневартовск шәһәре «Мирас» Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте иҗтимагый оешмасы рәисе.
  43. Мөхәммәтшин Рәфыйк Мөхәммәтша улы — Россия ислам институты ректоры, “Исламны өйрәнү үзәге” Дәүләт бюджет оешмасы директоры, ислам мәгарифе Шурасы рәисе (Казан шәһәре).
  44. Мөхтәсәров Фәрит Шамил улы – Мәскәү өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
  45. Нәбиуллин Ришат Хисмәтулла улы — Ташкент шәһәренең татар иҗтимагый мәдәни-агарту үзәге рәисе (Ташкент шәһәре, Узбәкстан)
  46. Нигъмәтуллин Роберт  Искәндәр улы — Россия Фәннәр академиясенең океанология институты фәнни җитәкчесе, Россия Фәннәр академиясе академигы.
  47. Сәләхов Мәкъзүм Халимулла улы — Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясе Президенты
  48. Салихов Данил Хабибрахман улы – Татарстан Республикасы Язучылар союзы рәисе.
  49. Сатаров Нурулла Гарифулла улы – Төмән өлкәсе татарлары конгрессы  президенты.
  50. Сафин Рәмис Фарук улы– Ульян өлкәсе татар милли-мәдәни мохтарияте Башкарма комитеты рәисе, “Яңа гасыр” Телерадиокомпаниясенең Ульян өлкәсендәге филиалы директоры.
  51. Сафиуллина Фәвия Әхтәм кызы — Свердловск өлкәсе татарлары (Урал татарлары) конгрессы рәисе урынбасары.
  52. Сюняев Рәшит Али улы — Макс Планк җәмгыятенең астрофизика институты директоры; Космик тикшеренүләр институтының баш фәнни хезмәткәре; Россия фәннәр академиясе академигы (Гархинг шәһәре, Германия).
  53. Тукаев Марс Рифкать улы — Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты рәисе урынбасары – РФ төбәкләрендәге татар иҗтимагый оешмалары белән эшләү бүлеге мөдире.
  54. Туран Апакай — Америка төрки-татар ассоциациясе президенты (Сан-Франциско шәһәре, АКШ).
  55. Уразаев Фәрит Язкәр улы — Бөтендөнья татар эшмәкәрләренә ярдәм итү ассоциациясе Башкарма директоры
  56. Фәйзуллин Вәгыйз Исмәгыйль улы — «ЯР» Красноярск өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте” иҗтимагый оешмасы Шурасы рәисе, БТК БК әгъзасы, ФТМММ Шурасы әгъзасы.
  57. Фәйзуллин Равил Габдрахман улы – шагыйрь һәм профессиональ язучы, Татарстанның халык шагыйре, РСФСРның атказанган сәнгать эшлеклесе, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты (1973), М. Җәлил премиясе лауреаты.
  58. Фәттахов Энгель Нәвап улы — Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министры.
  59. Хавыев Алмаз Альберт улы — авыл хуҗалыгы машиналары кафедрасы доценты, (“Академик Д.Н.Прянишников исемендәге Пермь дәүләт авыл хуҗалыгы академиясе” Федераль дәүләт бюджет югары белем бирү мәгариф оешмасы.
  60. Хәҗипов Ясәви Таһир улы — «Нур» Ярославль өлкәсе Төбәк татар иҗтимагый оешма шурасы рәисе.
  61. Хәкимов Рафаил Сибгат улы – Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясенең Ш. Мәрҗани исемендәге тарих Институты директоры.
  62. Хәмидуллина Камәрия Зиннур кызы — Казан шәһәренең Шиһабетдин Мәрҗани исемендәге 2нче татар гимназиясе директоры, Казан шәһәр Думасы депутаты.
  63. Хафизов Надир Мансур улы – Түбән Новгород өлкәсе Төбәк милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
  64. Хөснуллин Марат Шакирҗан улы — Шәһәр төзелеше сәясәте һәм төзелеш мәсьәләләре буенча Мәскәү Хөкүмәтендә Мәскәү шәһәре мэры урынбасары.
  65. Хөснуллина Мәүлиха Тимершәех кызы – Прокопьевск шәһәре Җирле милли-мәдәни мохтәрияте Идарәсе рәисе урынбасары.
  66. Шаһиморатова Альбина Әнвәр кызы – Россия Федерациясенең атказанган артисты.
  67. Шәйхразиев Васил Габтелгаяз улы — Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары.
  68. Шакиров Әзһәр Шафыйкъ улы – театр һәм кино актеры, , РСФСРның халык артисты, Татарстан АССРның атказанган артисты, Г.Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
  69. Шакиров Данис Фәнис улы– Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты рәисенең беренче урынбасары.
  70. Шамил-углы Юлай – Висконсин университеты профессоры (США).
  71. Шарипов Флюр Нуриәхмәт улы – “Европа татарлары Альянсы” рәисе.
  72. Юнысов Марат Равил улы  –  “Курган өлкәсе татарлары конгрессы” төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе.
  73. Ильяс Ямбаев – «Аргамак» татар яшьләре оешмасы җитәкчесе (Германия).
  74. Яркаев Рәис Марис улы – Санкт-Петербург шәһәре Татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
  75. Яруллин Тәбрис Мөдәрис улы – Бөтендөнья татар яшьләр форумы рәисе.