enrutat
Баш бит / «Ел китабы» җиңүчеләре билгеле булды
«Ел китабы» җиңүчеләре билгеле булды

«Ел китабы» җиңүчеләре билгеле булды

47се – татарча проза, 29ы – татарча шигъри җыентыклар, 46 балалар китабы, 49ы – рус телендә бастырылган матур әдәбият, 48е — публицистика һәм фәнни-популяр әсәрләр (шуларның 22се татарча, 26сы русча). Иң укыла торган китаплар исемлеге Татарстанның 1541 муниципаль китапханәсе биргән мәгълүматларга карап төзелгән.

«Татарча проза»
1 урын: Зифа Кадыйрова «Бәхеткә юл кайдан?»
2 урын: Нәбирә Гыйматдинова «Үзем генә беләм…»
3 урын: Гөлсинә Галимуллина «Күгәрчен оя корганда»
Кызыксындыру бүләге: Факил Сафин «Гөлҗиһан»

«Татарча поэзия»
1 урын: Габдулла Тукай «Актык тамчы яшь» (төзүчесе Ленар Шәех)
2 урын: Кол Гали «Кыйссаи Йосыф»
3 урын: Флера Гыйззәтуллина «Яну дәверләрендә»
Кызыксындыру бүләге: Ләис Зөлкарнәй «Мәңгелектән исә җил»

«Татарча балалар китабы»
1 урын: Хәкимҗан Халиков «Сакчы күркә»
2 урын: Нур Әхмәдев «Мырауҗанның туган көне»
3 урын: Шәүкәт Галиев «Шәвәли Маҗаралары»
Кызыксындыру бүләге: Алмаз Гыймадиев «Телефонлы кәҗә»

«Рус телендә бастырылган матур әдәбият»
1 урын: Зөфәр Фаткудинов «Бегущий от ада или господин уголовник»
2 урын: «Кот воркот, Котофей Котофеевич – Мырау Батыр» (төзүчесе — Люция Гыйззәтуллина)
3 урын: Әлфия Ситдыйкова һәм Вера Хәмидуллина «Радуга Сабантуя — Сабантуй балкышы»
Кызыксындыру бүләге: Альбина Абсалямова «Живая вода»

«Татар телендә публицистика и фәнни-популяр әдәбият»
1 урын: «Татар китабы» (төзүчеләре Раиф Мәрданов һәм Ирек Һадиев)
2 урын: Равил Фәхретдинов «Татар тарихы»
3 урын: Әнвәр Хәйри «Әхмәд ибн Фадланның 921-922 нче елларда Болгар дәүләтенә сәяхәте вакытында язылган хикәяте»

«Рус телендә публицистика и фәнни-популяр әдәбият»
1 урын: «История татар с древнейших времен»
2 урын: Булат Хәмидуллин һәм Лилия Мөхәммәдиева «Гази Загитов, Григорий Булатов – знаменосцы Великой Победы».
3 урын: «Татарстан из века в век»

matbugat.ru

Безгә Telegram'да язылыгыз.

Фикер калдырырга

Обязательные поля отмечены *

*