enrutat
Баш бит / Конгресс турында / Структура / БӨТЕНДӨНЬЯ ТАТАР КОНГРЕССЫ МИЛЛИ ШУРАСЫ
БӨТЕНДӨНЬЯ ТАТАР КОНГРЕССЫ МИЛЛИ ШУРАСЫ

БӨТЕНДӨНЬЯ ТАТАР КОНГРЕССЫ МИЛЛИ ШУРАСЫ

Бөтендөнья татар конгрессы Милли Шурасы VII съездта сайланды. 20 июль 2018 ел

1. Абдуллин Рөстәм Шәкүр улы – Ерак Көнчыгыш татарлары конгрессы рәисе.
2. Акҗегетов Бәкер Госман улы –
“Пенза өлкәсе татар милли-мәдәни мохтарияте” Төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе.
3. Акчурин Ренат Сулейманович –
Россия медицина фәннәре академиясенең Мясников исемендәге клиник кардиология институтының йөрәк-кан тамырлары бүлеге җитәкчесе, Татарстан Республикасы фәннәр Академиясенең шәрәфле әгъзасы (Мәскәү).
4. Алимбаев Тамир Алимбай улы –
Омск шәһәре татар милли-мәдәни мохтарияте иҗтимагый оешмасы рәисе.
5. Әбләзов Камил Алим улы —
Сарытау өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
6. Әминов Илшат Юныс улы –
“Яңа гасыр” Телерадиокомпаниясенең генераль директоры, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты.
7. Әхмәтшин Равил Кәлимулла улы —
Татарстан Республикасы
Премьер-министры урынбасары, Татарстан Республикасының Россия Федерациясендәге тулы вәкаләтле вәкиле.
8. Борһанов Рафис Тимерхан улы —
Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министры.
9. Валиев Разил Исмәгыйл улы —
Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе.
10. Валиева Лилия Кадырҗан кызы –
“Бельгия татарлары” Берлеге җитәкчесе.
11. Вәгыйзова Венера Васыл кызы – «Татарлар Дойчланд» Мәдәниара интеграцион үзәге рәистәше (Германия).
12. Галимов Айдар Гани улы –
Татарстан Республикасының халык артисты.
13. Галимов Фәнир Гыйльметдин улы –
“Бөтенроссиятатар авыллары” иҗтимагый оешмасы рәисе.
14. Ганиев Рөстәм Мәҗит улы —
Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитетының Түбән Кама бүлеге җитәкчесе.
15. Ганиев Эдуард Әнвәр улы —
Иске Кулаткы районы муниципаль берәмлек башлыгы.
16. Гәрәев Әмир Гыймадислам улы —
Новосибирск өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте президенты.
17. Гәрәев Мәхмүт Әхмәт улы —
Армия генералы, хәрби фәннәр һәм тарих фәннәре докторы.
18. Гобәйдуллина Сания Әсхәт кызы –
РСФСРның атказанган сәнгать эшлеклесе (Германия).
19. Гөлтан Бәдретдин —
Финляндия Ислам җәмгыяте мәхәлләсе рәисе (Хельсинки шәһәре, Финляндия).
20. Гыйбатдинов Фәрит Абдулла улы —
“Чуашстан Республикасының милли-мәдәни татар автономиясе” иҗтимагый оешмасы рәисе.
21. Гыйләҗев Искәндәр Аяз улы —
Татарстан Фәннәр академиясенең Татар энциклопедиясе һәм төбәкне өйрәнү институты директоры.
22. Гыйльметдинов Илдар Ирек улы —
Федераль татар милли-мәдәни мохтарияте советы рәисе, Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутаты, Дәүләт Думасы Милләтләр эше комитеты рәисе.
23. Дебердеев Казым Шагазан улы –
«Партнер-Татарстан» Сәүдә Компаниясенең генераль директоры (с. Урта Әләзән).
24. Егоров Иван Михаил улы —
«Ак Барс» холдинг компаниясенең генераль директоры, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты, Татарстан Республикасы керәшеннәре иҗтимагый оешмасы рәисе.
25. Жехтунова Гөлзәлинә Заһит кызы –
Ида-Вирумаа татар мәдәнияте Җәмгыяте идарәсе әгъзасы (Эстония).
26. Закиров Ринат Зиннур улы —
Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты рәисе, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты, “Казан” Милли мәдәният үзәге рәисе.
27. Заһидуллина Дания Фатыйх кызы —
Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясе вице-президенты.
28. Зәбиров Руслан Рамил улы —
Ырынбур өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
29. Зәйдуллин Ркаил Рафаил улы –
шагыйрь, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
30. Зиннуров Ирек Хәйдәр улы —
Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутаты, Бәйсез Дәүләтләр Бердәмлеге эшләре, Евразия интеграциясе һәм милләттәшләр белән элемтә буенча Россия Федерациясе Дәүләт Думасы комитеты әгъзасы.
31. Исхаков Дамир Мәүләви улы —
БТК татар конгрессы бюросы әгъзасы, Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитетының этно мониторинг Үзәге җитәкчесе, тарих фәннәре докторы.
32. Канюкаев Фәхретдин Бәдретдин улы —
«Дуслык» Самара региональ иҗади-иҗтимагый оешмасы президенты.
33. Кәримов Тәуфыйк Әкрам улы –
Бөтендөнья татар конгрессы Милли Шурасы рәисенең урынбасары, Казакъстан Республикасы татар һәм башкорт Конгрессы рәисе.
34. Колесникова Лена Рәфыйк кызы —
Чиләбе өлкәсе татарлары конгрессы Башкарма комитеты рәисе.
35. Кузнецовас Таирас Сергей улы –
Литва Республикасында Бөтендөнья татар конгрессы вәкиле.
36. Локманов Алик Харис улы —
Бөтендөнья татар конгрессының Башкортостан Республикасындагы вәкиле.
37. Локманов Юнис Халит улы –
“Санкт-Петербург һәм Ленинград өлкәсендәге татар җәмәгатьчелеге”нең Төбәкара мәдәни-агарту иҗтимагый оешмасын гамәлгә куючы.
38. Мансуров Зиннур Мөзип улы –
шагыйрь, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
39. Миңнәхмәтов Җәүдәт Мидехәт улы –
“Татарча көрәш” Бөтенроссия көрәш федерациясе Президенты, “Татарстан Республикасында газлаштыру, энергияне саклау технологияләре һәм инженер челтәрләрен үстерү» Фонды директоры.
40. Миңнуллин Роберт Мөгаллим улы –
шагыйрь, журналист, поэт, журналист, сәяси эшлекле, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
41. Миргалиева Зилә Дамир кызы –
«Мирас» татар милли-мәдәни төбәге иҗтимагый оешмасы җитәкчесе, Оптиматек компаниясен оештыручы (Канада).
42. Мөслимов Ильяс Булат улы –
эшмәкәр-меценат, җәмәгать эшлеклесе.
43. Мөхәммәтҗанов Рафаил Рәфкать улы – Нижневартовск шәһәре «Мирас» Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте иҗтимагый оешмасы рәисе.
44. Мөхәммәтшин Рәфыйк Мөхәммәтша улы —
Россия ислам институты ректоры, “Исламны өйрәнү үзәге” Дәүләт бюджет оешмасы директоры, ислам мәгарифе Шурасы рәисе (Казан шәһәре).
45. Мөхтәсәров Фәрит Шамил улы –
Мәскәү өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
46. Нәбиуллин Ришат Хисмәтулла улы —
Ташкент шәһәренең татар иҗтимагый мәдәни-агарту үзәге рәисе (Ташкент шәһәре, Узбәкстан).
47. Нигъмәтуллин Роберт Искәндәр улы —
Россия Фәннәр академиясенең океанология институты фәнни җитәкчесе, Россия Фәннәр академиясе академигы.
48. Салихов Данил Хабибрахман улы –
Татарстан Республикасы Язучылар союзы рәисе.
49. Сатаров Нурулла Гарифулла улы –
Төмән өлкәсе татарлары конгрессы президенты.
50. Сафин Рәмис Фарук улы –
Ульян өлкәсе татар милли-мәдәни мохтарияте Башкарма комитеты рәисе, “Яңа гасыр” Телерадиокомпаниясенең Ульян өлкәсендәге филиалы директоры.
51. Сафиуллина Фәвия Әхтәм кызы —
Свердловск өлкәсе татарлары (Урал татарлары) конгрессы рәисе урынбасары.
52. Сәләхов Мәкъзүм Халимулла улы —
Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясе Президенты.
53. Сюняев Рәшит Али улы —
Макс Планк җәмгыятенең астрофизика институты директоры; Космик тикшеренүләр институтының баш фәнни хезмәткәре; Россия фәннәр академиясе академигы (Гархинг шәһәре, Германия).
54. Тукаев Марс Рифкать улы —
Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты рәисе урынбасары – РФ төбәкләрендәге татар иҗтимагый оешмалары белән эшләү бүлеге мөдире.
55. Туран Апакай —
Америка төрки-татар ассоциациясе президенты (Сан-Франциско шәһәре, АКШ).
56. Уразаев Фәрит Язкәр улы —
Бөтендөнья татар эшмәкәрләренә ярдәм итү ассоциациясе Башкарма директоры.
57. Фәйзуллин Вәгыйз Исмәгыйль улы —
«ЯР» Красноярск өлкәсе Төбәк татар милли-мәдәни мохтарияте” иҗтимагый оешмасы Шурасы рәисе, БТК БК әгъзасы, ФТМММ Шурасы әгъзасы.
58. Фәйзуллин Равил Габдрахман улы –
шагыйрь һәм профессиональ язучы, Татарстанның халык шагыйре, РСФСРның атказанган сәнгать эшлеклесе, Г. Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты (1973), М. Җәлил премиясе лауреаты.
59. Хавыев Алмаз Альберт улы —
авыл хуҗалыгы машиналары кафедрасы доценты, (“Академик Д.Н.Прянишников исемендәге Пермь дәүләт авыл хуҗалыгы академиясе” Федераль дәүләт бюджет югары белем бирү мәгариф оешмасы.
60. Хафизов Надир Мансур улы –
Түбән Новгород өлкәсе Төбәк милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
61. Хәҗипов Ясәви Таһир улы —
«Нур» Ярославль өлкәсе Төбәк татар иҗтимагый оешма шурасы рәисе.
62. Хәкимов Рафаил Сибгат улы –
Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясенең Ш. Мәрҗани исемендәге тарих Институты директоры.
63. Хәмидуллина Камәрия Зиннур кызы —
Казан шәһәренең Шиһабетдин Мәрҗани исемендәге 2нче татар гимназиясе директоры, Казан шәһәр Думасы депутаты.
64. Хөснуллин Марат Шакирҗан улы —
Шәһәр төзелеше сәясәте һәм төзелеш мәсьәләләре буенча Мәскәү Хөкүмәтендә Мәскәү шәһәре мэры урынбасары.
65. Хөснуллина Мәүлиха Тимершәех кызы –
Прокопьевск шәһәре Җирле милли-мәдәни мохтәрияте Идарәсе рәисе урынбасары.
66. Шакиров Данис Фәнис улы –
Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты рәисенең беренче урынбасары.
67. Шакиров Әзһәр Шафыйкъ улы –
театр һәм кино актеры, , РСФСРның халык артисты, Татарстан АССРның атказанган артисты, Г.Тукай исемендәге Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты.
68. Шамил-углы Юлай –
Висконсин университеты профессоры (США).
69. Шаһиморатова Альбина Әнвәр кызы –
Россия Федерациясенең атказанган артисты.
70. Шарипов Флюр Нуриәхмәт улы –
“Европа татарлары Альянсы” рәисе.
71. Шәйхразиев Васил Габтелгаяз улы —
Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары.
72. Юнысов Марат Равил улы –
“Курган өлкәсе татарлары конгрессы” төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе.
73. Ямбаев Ильяс –
«Аргамак» татар яшьләре оешмасы җитәкчесе (Германия).
74. Яркаев Рәис Марис улы –
Санкт-Петербург шәһәре Татар милли-мәдәни мохтарияте рәисе.
75. Яруллин Тәбрис Мөдәрис улы –
Бөтендөнья татар яшьләр форумы рәисе.